Navigace:

Úvodní stránka > ZŠ a MŠ > ZŠ a MŠ do r. 2016 > Základní škola > Akce školy > Školní rok 2015/2016 > Prevence dětských úrazů >


Czechpoint

Mobilní rozhlas

Prevence dětských úrazů

 Děti: Práce ve skupinách nás bavila. Vytvořili jsme skupiny Kočky, Poníčci, Vlčí smečka, Rychlíci.

Nejdřív jsme si povídali o úrazech a jejich prevenci.

Kočky psaly o úrazech, které vznikají doma. Přišli jsme na to, že musíme být opatrní a mít kolem sebe uklizeno. Rodiče by měli nebezpečné věci uklízet tak, abychom k nim nemohli (Savo, prací prášky, Jar, alkohol, léky).  Také se můžeme o něco popálit (hrnec, žehlička, elektrické zásuvky). Nebezpečné jsou i některé květiny (kaktus, vánoční hvězda, difenbachie) nebo zvířata (hadi, pavouci, kočky, psi).  Doma nám může ublížit i někdo cizí, proto neotevíráme cizím lidem a nedáváme jim informace (internet).

Poníci psali o úrazech ve škole. Úraz ve škole hrozí, když se špatně chováme (běháme, jsme nepozorní nebo špatně zacházíme s pomůckami). Také nám může ublížit spolužák – šikana není škádlení. Šikana je opakované, vědomé a záměrně zlomyslné ubližování druhému.

Vlčí smečka se zamýšlela nad úrazy venku. Venku je spousta nástrah (auta, dětská hřiště, sekačky na trávu, některá zvířata a hmyz).  Hodně nebezpečné jsou skládky, opuštěné budovy a místa, nenastupovat do cizího auta. V zimě zamrzlé vodní plochy, v létě skály, voda, les. Vždy s rodiči!

Rychlíci přemýšleli o nebezpečí na ulici. Povinné jsou reflexní prvky mimo vesnici, ale je lepší je nosit i v obci. Chodíme po chodníku, nehrajeme si u silnice. Po silnici chodí jednotlivec vlevo, aby viděl protijedoucí auta, větší skupiny jdou vpravo - jsou jako velké auto. Silnici přecházíme na přechodu, rozhlédneme se vlevo-vpravo-vlevo. Na přechodu navážeme oční kontakt s řidičem, i když má chodec přednost, musíme být opatrní.

Když jsme spolujezdci nebo pasažéři, řidiče nerozptylujeme.

Kolo musí mít odrazku a brzdy. Když jezdíme večer, tak světlomet. Pedály jsou správné slovo, ne šlapky, sedíme na sedle. Samostatně bez dozoru můžeme jezdit na kole od 10 let.

ZÁVĚREČNÉ POUČENÍ

Používám helmu, pozor na červenou, světlé barvy jsou lépe vidět než tmavé, rozhlížím se, v autě se vždy připoutám, své kolo udržuji v pořádku, nejezdím zbytečně rychle, znám dopravní značky v okolí svého bydliště, na aktovce mám reflexní prvky, znám důležitá telefonní čísla (hasiče 150, policie 158, záchranka 155 a 112), chovám se vždy tak, aby se nic nestalo mně, ani druhému. Chceme být všichni zdraví.

 

Otázky ve skupinách za 10- 90 bodů

ŘEKNI PROČ …. ? může být nebezpečná igelitová taška?

Co udělám když…? kamarád se napije z neznámí lahve a je mu špatně?

VYJMENUJ  …5 jedovatých rostlin.

JAK LÉPE  A PROČ? Této otázce jsme se všichni vyhýbali.

Za pěknou práci jsme všichni dostali reflexní obrázek, na aktovku.

 

První pomoc

Vyzkoušeli jsme si resuscitaci na modelu člověka. Srdce se masíruje v tempu písničky „Rolničky, rolničky“. Umělé dýchání jsme také vyzkoušeli, ale při záchraně používáme jen  

u dětí a utonulých.

 

Celé dopoledne se nám moc líbilo. Bylo zajímavé a poučné.