Navigace:

Úvodní stránka > ZŠ a MŠ > ZŠ a MŠ do r. 2016 > Základní škola > Projekty > Čteme dětem > Říkankový kolotoč >


Czechpoint

Mobilní rozhlas

Říkankový kolotoč

 Dne 25. února se v Základní škole Lesonice konal další ze čtenářských dýchánků, který tentokrát připravila Ivetka Černá. Maminka pomohla Ivetce s výběrem knihy a říkadel a Ivetka spolu s paní učitelkou připravily program tak, že jsme si všichni připadali skoro jako na kolotoči – a to přímo „říkankovém“. Kniha, kterou Ivetka nám dětem představila, se totiž jmenuje Říkankový kolotoč z nakladatelství Librex a ilustrovali ji krásnými obrázky Adolf Dudek.

Říkadla, známé lidové písničky, ukolébavky a rozpočítadla jdou v knize za sebou podle ročních období. Nejprve jsme si tedy vytvořili za pomocí spolužáků, názvů měsíců, které byly zašifrované, a barevných šátků takový náš malý kolotoč na podlaze. Tím jsme se zároveň rozlosovali do čtyř skupin – jaro, léto, podzim a zima. Zavzpomínali jsme také na říkadla, která si sami pamatujeme a známe. A pak už stačilo jen roztočit kolo dalších říkanek!

Každá skupina dostala několik říkadel, ale ouha! Byla rozstříhána na verše, a tak jsme museli dát verše ve skupině nejprve správně dohromady. Pak jsme plnili různé úkoly při písničce Travička zelená, tancovali jsme při Pásla ovečky, učili jsme se „péct“ nasucho rohlíky a housky při říkadle Pekař peče housky a ukazovali jsme při písničce Já do lesa nepojedu a Šla Nanynka do zelí. Naše říkankové kolo se poté roztočilo ještě o trochu víc: podle velmi hezkých a vtipných ilustrací jsme totiž hádali a zpívali známé lidové písničky. Všichni se soustředily a hádaly opravdu výborně! Podařilo se nám uhodnout všech 12 písniček. Ani po tomto kole se nám však hlava nezatočila, a tak jsme se mohli svézt na kolotoči dál. Tentokrát se z nás stali ve skupinách moderní básníci a písmáci, kteří se pokoušeli rýmovat současná slova. Schválně, zkuste také vymyslet rým na slovo počítač, letadlo, silnice, plyšák a matematika. A to jsme my děti měly zadaných slov mnohem víc! Ani tentokrát však nikdo nepohořel. Až některé šikovné děti vyrostou, možná se o ně budou ucházet mnohá knižní nakladatelství. Než se náš „říkankový kolotoč“ dotočil, všichni ještě naposledy s napětím sledovali, kdy se dotočí malá káča, aby mohli být všichni účastníci dýchánku po zásluze za svou námahu odměněni. Už teď se těšíme na příští čtenářský dýchánek!