Navigace:

Úvodní stránka > ZŠ a MŠ > ZŠ a MŠ do r. 2016 > Základní škola > Akce školy > Školní rok 2014/ 2015 > Cestopisný dokument o Madagaskaru >


Czechpoint

Mobilní rozhlas

Cestopisný dokument o Madagaskaru

V pátek jsme jeli autobusem jen kousek z Lesonic, 11 km do MKS Beseda v Moravských Budějovicích. Ale tam  jsme se přenesli prostřednictvím fotograficko-filmové diashow Kateřiny a Miloše MOTANI až na Madagaskar.

Vyprávění nás tak zaujalo, že jsme ani nedutali, za to nás paní učitelky moc chválily. Také byla soutěž o Madagaskaru, ale v té jsme nic nevyhráli. Ne proto, že bychom nic nevěděli, ale někdo byl prostě rychlejší. Nám to nevadí, protože jsme si odnesli spoustu zajímavých informací.

Madagaskar je 4. největší ostrov světa. Leží jihovýchodně od Afriky a dělí ho od ní Mosambický průliv. Je oblévaný Indickým oceánem.

Většina z nás viděla film Madagaskar, ale tam není všechno pravdivé. Na Madagaskaru například nežijí dravé šelmy, kromě fosy madagaskarské. Vypadá jako zkřížený pes s kočkou. Žijí tu chameleoni různých velikostí. Zvláštní potkan se jmenuje česky „křeček velký“. Nežijí tu lvi, opice, sloni ani zebry, které jsme viděli ve filmu. Nejvíce tu žije lemurů, je jich až 20 druhů.  Mají hebký, měkký kožíšek, sametové tlapky a jsou velmi přítulní. Zbarveni jsou různě, jeden samec je celý černý.

Život obyvatel na ostrově je skromný.  V chýších není kuchyně, vaří se venku na ohni. Hlavní surovinou je rýže. Koupelny nemají, všichni společně se koupou v řece. Silnice nejsou vůbec a cesty byly z kamenů, písku, plné děr a vyjetých kolejí. V chýších byla jen postel  a židle. Děti se tu bojí bílých čarodějnic. Školy jsou ve  městech kamenné, na vsích jsou v přírodě. Žije tu hodně obyvatel a dětí. Hračky dětí jsou obyčejné, dřevěné nebo co si vyrobí. Dětem chutnaly naše bonbony a kopací míč byl pro ně velmi cenným dárkem, protože si ho jinak vyrábějí samy. Peníze tu jsou hodně špinavé, protože nemají peněženky     a nosí je na těle. Na jihu ostrova je největší chudoba, ale lidé jsou tu veselí, šťastní a dobrosrdeční. Pomalu se řekne MORA, MORA.

Roste tu dlouhověký strom BAOBAB, který roste jakoby kořeny nahoru. Podle pověsti ho bůh obrátil korunou dolů, protože byl pyšný, chlubivý a závistivý k ostatním stromům. Žije 500 let, ale v některých oblastech Afriky se dožívá 5 až 6 tisíc let.