Navigace:

Úvodní stránka > ZŠ a MŠ > ZŠ a MŠ do r. 2016 > Základní škola > Akce školy > Školní rok 2011/2012 > Lucerna v Horáckém divadle >


Czechpoint

Mobilní rozhlas

Lucerna v Horáckém divadle

7.11. děti ZŠ shlédli hru A. Jiráska - Lucerna v Horáckém divadle v Jihlavě. Jednalo se o o klasické drama, které přiblížilo dětem léta minulá. Hlavním motivem bylo na jedné straně panstvo a jejich nařízení poddanské povinnosti a na straně druhé obyčejní lidé, kteří by dali i svůj život za zachování svých práv, které jim získali jejich předci. Z obyčejných lidí sálala ryzost, vlastenectví, úcta k tradicím, čestnost a obětavost, naopak k panským způsobům patřila sobeckost, přetvářka a pokrytectví. Mezi těmito dvěma břehy proplouvala osoba kněžny, která  znuděna maloměšťáckým životem hledala "cosi jiného". Vzhlédla se v mlynářovi, který jí imponoval svou pevností a odvahou, a chtěla ho odvést s sebou, na své panství. Mlynář ale nezapomněl na své zásady a zůstal u svých blízkých.
Důležitou roli zde také měly pohádkové postavy - vodníci. Nevystupují zde milí zelení mužíčkové, ale je zde typ Erbenovského vodníka, který je zlý a odporný.